Bractwo Kurkowe - Kraków turystycznie

 



Kraków
turystycznie


Ludność: 758 tys. osób
Obszar: 326 km2
Wysokość: 188-383 m. npm.




 



 

Bractwo Kurkowe

 

Jednym z przykładów kultywowania wielowiekowych tradycji Krakowa jest Bractwo Kurkowe. Przedstawiciele tej znamienitej organizacji łatwo rozpoznać po wyjątkowych średniowiecznych strojach. Uczestniczą w nich w każdej ważniejszej uroczystości w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie.

 

Krakowskie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” zostało założone w 1257 roku. W owym czasie tego typu zgrupowania o charakterze paramilitarnym powstawały w całej średniowiecznej Europie. Ich celem było szkolenie mieszczan do obrony swojego miasta podczas ewentualnego ataku nieprzyjaciół. W 1832 roku powstał oficjalny statut tej organizacji, który następnie zatwierdził Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Oficjalna nazwa brzmiała wówczas „Towarzystwo Strzeleckie Krakowskie”. Artykuł 1 powyższego dokumentu mówił: „Towarzystwo Strzeleckie zawiązuje się dla strzelania do tarczy i mienia stąd przyjemnej zabawy.” Z biegiem czasu organizacja wykazywała coraz większy udział w działaniach patriotycznych i społecznych.

 

W XV wieku siedzibą Bractwa został tzw. Celestat (z języka niemieckiego: Zielstat), mieszczący się niedaleko Bramy Mikołajskiej. Budynek siedziby służył również jako strzelnica - miejsce ćwiczeń. Niestety, Celestat spłonął po upadku Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku. Działalność Bractwa została zawieszona w 1807 roku. Jednak już w 1831 roku Bractwo zostało reaktywowane. Na krótki okres dostało pałac i ogród w Łobzowie na swoją siedzibę. W 1837 roku Józef Louis, ówczesny król kurkowy, zakupił dla Bractwa ogród w dzielnicy Wesoła (na wschód od dworca kolejowego). Ogród ten zaczęto nazywać Parkiem Strzeleckim, który Bractwo udostępniło dla wszystkich mieszkańców Krakowa. Wybudowano w nim strzelnicę i siedzibę Towarzystwa - nowy Celestat. Ten neogotycki pałacyk został zaprojektowany przez dwóch architektów: Tomasza Majewskiego oraz Franciszka Lanciego. W 1883 roku w Parku Strzeleckim stanęły pomniki dwóch królów polskich: Zygmunta Augusta oraz Jana III Sobieskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego znamienitymi gośćmi Bractwa byli m. in. Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. Wybuch II wojny światowej był kolejnym ciosem dla Bractwa. W siedzibie towarzystwa strzeleckiego hitlerowcy urządzili koszary, pralnię i odwszalnię dla żołnierzy. W 1951 roku komunistyczne władze zlikwidowały formalnie Towarzystwo Strzeleckie, jako organizację „zbędną i obcą klasowo”. Dopiero w 1991 roku Bracia Kurkowi odzyskali Celestat. Obecnie w nim mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który prezentuje w salach wystawowych wiele pamiątek z historii Bractwa.

 

Obecnie Krakowskie Bractwo Kurkowe nadal kultywuje swoją tradycję. Co roku zwycięzca zawodów strzeleckich, polegających na strzelaniu do srebrnego kura, zostaje nowym królem kurkowym. Jest też uroczysty przemarsz Braci Kurkowych z Celestatu do Bazyliki Mariackiej w charakterystycznych strojach wzorowanych na klasycznym ubiorze polskiej szlachty. Uczestniczą oni także corocznie w procesji Bożego Ciała oraz w procesji z Wawelu na Skałkę. Towarzystwo nadal prowadzi działalność społeczną i charytatywną. Za zasługi otrzymało w 2005 roku od miasta złoty medal Cracoviae Merenti.

 

Poza tytułem króla kurkowego Towarzystwo Strzeleckie nadaje tytuł brata honorowego. Jest przyznawany za szczególne zasługi dla Bractwa Kurkowego. Lista braci honorowych jest bardzo długa. Niektórzy z nich to: Ojciec Święty Jan Paweł II, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezydent Andrzej Duda, minister obrony RP Bogdan Klich, biskup Grzegorz Ryś, prezydent USA George W. Bush, generał broni Bronisław Kwiatkowski.

 

Adres Bractwa Kurkowego dla turystów: Kraków, ul. Lubicz 16. Każdy wtorek wstęp wolny.

 

Powrót do spisu treści

 



Polecane strony




Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org




Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk