Ogród Botaniczny - Kraków turystycznie

 



Kraków
turystycznie


Ludność: 758 tys. osób
Obszar: 326 km2
Wysokość: 188-383 m. npm.




 



 

Ogród botaniczny

 

Na wschód od krakowskiego Rynku w dzielnicy Wesoła znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to idealne miejsce na niedzielny spacer wśród różnych gatunków roślin, których próżno szukać w innych częściach miasta. Krakowski ogród jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

 

Ogród został założony w 1783 roku. Teren poprzednio należał do posiadłości rodziny Czartoryskich, sprzedany następnie ojcom jezuitom. Po kasacie tego zgromadzenia Komisja Edukacji Narodowej formalnie powołała ogród do istnienia. Miał służyć jako pomoc naukowa dla katedry chemii oraz katedry historii naturalnej. Początkowo jego obszar zajmował niewiele ponad 2 hektary. Stanowił park barokowy typu francuskiego, na którego terenie rosły rośliny o charakterze ozdobnym i leczniczym. Z czasem na jego terenie wznoszono szklarnie i palmiarnie. Obszar ogrodu wielokrotnie ulegał powiększeniu, a obecną wielkość (prawie 10 hektarów) uzyskał w latach pięćdziesiątych XX stulecia. Krakowski Ogród Botaniczny jest pomnikiem przyrody, sztuki ogrodniczej oraz dziełem historii nauki i dlatego został wpisany w rejestr zabytków w 1976 roku.

 

Kolekcja roślin ogrodu liczy około 5 tys. gatunków. Obejmuje ona 2 tys. odmian roślin szklarniowych oraz około 1 tys. gatunków drzew. Wśród roślin gruntowych zobaczyć można gatunki wodne, ozdobne, biblijne, lecznicze, a także rośliny chronione. Natomiast rośliny tropikalne rosną w trzech znajdujących się na terenie ogrodu szklarniach: ”Victoria”, „Jubileuszowa” oraz „Holenderka”. Są wśród nich palmy, rośliny mięsożerne oraz kolekcja sagowców.

 

Na terenie ogrodu mieści się również Muzeum Botaniczne. Jego zawartość służy działalności naukowej i dydaktycznej. Często tutaj odbywają się zajęcia studentów Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1978 roku posiadane eksponaty umieszczono w budynku dawnego Obserwatorium Astronomicznego, obecnie Collegium Śniadeckiego. Podczas jubileuszu 200-lecia istnienia ogrodu w 1983 roku otwarto stałą ekspozycję, która jest dostępna dla zwiedzających w czterech salach wystawienniczych.

 

Ogród Botaniczny jest współorganizatorem Święta Ogrodów, bierze także czynny udział w różnych wydarzeniach np. Noc Muzeów, organizuje wystawy, koncerty i prelekcje. Dojazd do Ogrodu jest możliwy każdym autobusem i tramwajem przejeżdżającym przez Rondo Mogilskie. Nie ma parkingu dla aut w najbliższej okolicy. Ogród jest otwarty tylko w sezonie letnim, od połowy kwietnia do połowy października w godzinach 09 - 19. Bilety kosztują: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. Telefon kontaktowy: 48 (12) 421 26 20.

 

Powrót do spisu treści

 



Polecane strony




Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org




Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk