Muzeum Narodowe - Kraków turystycznie

 Kraków
turystycznie


Ludność: 758 tys. osób
Obszar: 326 km2
Wysokość: 188-383 m. npm.
  

Muzeum Narodowe

 

Jednym z najbardziej wartościowych miejsc, które trzeba zobaczyć w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie jest Muzeum Narodowe. Ogrom dzieł i eksponatów jest bardzo imponujący, dlatego miłośnicy sztuki będą mogli na własne oczy podziwiać zgromadzoną kolekcję, unikatową w skali Polski i świata.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie powstało 07 października 1879 roku, na podstawie uchwały władz miasta. Jednocześnie miasto Kraków przekazało na rzecz muzeum dwie wyremontowane sale na pierwszym piętrze w Sukiennicach. Pierwszym eksponatem przekazanym dla muzeum był obraz „Pochodnie Nerona” darowanym przez jego autora Henryka Siemiradzkiego. Kolekcja w Sukiennicach stopniowo się rozrastała, a darczyńcami dzieł rzeźby i malarstwa dla muzeum byli przede wszystkim krakowscy artyści i kolekcjonerzy.

 

Głównym nurtem zainteresowań muzeum jest polska sztuka i kultura. Jednakże można w nim znaleźć także dzieła sztuki europejskiej i światowej. Istnieją ciekawe eksponaty z Dalekiego Wschodu, dzieła sztuki starożytnej i cerkiewnej, jest dział militariów i eksponatów numizmatycznych. Zbiory obejmują również wiele rysunków, rycin, akwarel, starej fotografii i tkanin, rzemiosło artystyczne oraz rękopisy i starodruki.

 

Z biegiem lat muzeum przybywało coraz więcej eksponatów, pozyskiwanym dzięki darom i zakupom. Obecnie kolekcja liczy około 800 tysięcy obiektów. Liczba ta stawia Muzeum Narodowe na pierwszym miejscu w Polsce. Rozbudowie uległa również baza lokalowa powierzchni wystawienniczej. Muzeum aktualnie posiada 11 oddziałów:

 

1.Gmach Główny (al. 3 Maja 1),

2.Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3),

3.Kamienica Szołayskich (pl. Szczepański 9),

4.Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Jana 19),

5.Biblioteka Książąt Czartoryskich (ul. Marka 17),

6.Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” (pl. Sikorskiego 6),

7.Pałac biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17),

8.Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12),

9.Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41),

10.Dom Mehoffera (ul. Krupnicza 26),

11.Muzeum Karola Szymanowskiego (Zakopane, ul. Kasprusie 19).

 

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada kilka wystaw stałych a także organizuje ekspozycje czasowe. W Gmachu Głównym istnieją trzy wystawy stałe: Galeria Rzemiosła Artystycznego, Galeria Broń i Barwa w Polsce oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Ceny biletów wstępu różnią się w zależności od charakteru wystawy. Dzieci w wieku do 7 lat mogą zwiedzać bez opłat, natomiast młodzież do 16. roku życia płaci tylko jedną symboliczną złotówkę. Centrum Rezerwacji jest czynne w godzinach 09 – 13. Telefon: 48 (12) 433 54 63.

 

Powrót do spisu treści

 Polecane strony
Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org
Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk