Bazylika Mariacka - Kraków turystycznie

 



Kraków
turystycznie


Ludność: 758 tys. osób
Obszar: 326 km2
Wysokość: 188-383 m. npm.




 



 

Bazylika Mariacka

 

W północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego w Krakowie stoi Bazylika Mariacka, jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa i Polski. Jest to druga najważniejsza świątynia w mieście, zaraz po Katedrze Wawelskiej. Ogrom budowli i bogato zdobione wnętrze zachęcają turystów do odwiedzenia tego wspaniałego obiektu.

 

Fundatorem kościoła był Iwo Odrowąż, biskup krakowski. Murowana świątynia w stylu romańskim została wybudowana w 1222 roku na miejscu drewnianego kościoła. Niestety, najazdy tatarskie spowodowały, że świątynia nie wytrwała zbyt długo. Na fundamentach zniszczonego kościoła zaczęto pod koniec XIII wieku zaczęto budować nową świątynię w stylu wczesnogotyckim. Obiekt został konsekrowany w 1320 roku.

 

Świątynia w poźniejszych latach została mocno przebudowana. Powstało wysokie wydłużone prezbiterium, którego smukłe okna wypełniły bogato zdobione witraże. Pod koniec XV wieku prezbiterium wzbogaciło się o ołtarz główny, wyrzeźbiony przez Wita Stwosza, który został ufundowany przez ówczesnych rajców. Wykonany został z drewna dębowego w stylu gotyckim i ma 13 metrów wysokości. Przedstawia wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w otoczeniu apostołów. Całość jest zamykana dwoma wielkimi skrzydłami, przedstawiającymi sceny z życia Jezusa Chrystusa.

 

Poza nawą główną kościoł posiada dwie nawy boczne. W każdej z nich znajduje się po sześć kaplic. Każda jest pod wezwaniem swojego świętego patrona i wszystkie są warte zwiedzenia.

 

Pierwsza wzmianka o organach w kościele mariackim pojawiła się pod koniec XIV wieku. Instrument był wiele razy przebudowywany. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku miała miejsce największa modyfikacja traktury organów. Obecnie organy mariackie mają trzy klawiatury ręczne (manuały) oraz jedną nożną (pedał). Posiadają łącznie 56 głosów. Poza instrumentem głównym istnieją jeszcze organy w prezbiterium oraz w nawie południowej.

 

Patrząc na światynię mariacką od frontu widoczne są dwie nierównej wysokości wieże. Wyższa z nich liczy 82 metry i rozbrzmiewa z niej hejnał mariacki na cztery strony świata o każdej pełnej godzinie. Natomiast niższa wieżyczka, która posiada 69 metrów, chowa w sobie pięć kościelnych dzwonów.

 

W 1962 roku świątyni został nadany tytuł bazyliki mniejszej. Turyści mogą zwiedzać tę bazylikę codziennie w czasie, gdy nie jest odprawiana msza święta. Uroczyste otwarcie największego skarbu - ołtarza Wita Stwosza następuje w dni powszednie o godzinie 11.50.

 

Bazylikę można zwiedzać w następujących godzinach:

- dni powszednie: 11.30 - 18.00.

- niedziele i święta: 14.00 - 18.00.

Bilety normalne: 10 zł., bilety ulgowe: 5 zł.

 

Powrót do spisu treści

 



Polecane strony



 



Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org




Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk