Kraków zaprasza - Kraków turystycznie

 Kraków
turystycznie


Ludność: 758 tys. osób
Obszar: 326 km2
Wysokość: 188-383 m. npm.
  

Kraków zaprasza

 

O turystycznych walorach stołecznego królewskiego miasta Krakowa nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednakże po trochu przypomnieć niektóre z nich, aby turystom łatwiej było zwiedzać tą zabytkową metropolię.

 

Po przybyciu do Krakowa i zatrzymaniu się tam w jednym z miejscowych hoteli, możemy zacząć zwiedzanie miejskich atrakcji turystycznych. Na początek oczywiście powinniśmy udać się na Rynek Główny, powstały w XIII wieku największy plac Starego Miasta. Na nim mieści się kilka zabytkowych budynków, m. in. Bazylika Mariacka wybudowana w stylu gotyckim, posiadająca przepiękny ołtarz wyrzeźbiony przez Wita Stwosza. Kościół posiada dwie wieże, z jednej z nich grany jest hejnał o każdej równej godzinie. Centralne miejsce w Rynku zajmują Sukiennice, których kształt bardzo się zmieniał w ciągu stuleci. Obecnie w środku można kupić pamiątki, biżuterię czy wyroby rękodzieła ludowego w dwóch rzędach kramów. Na płycie Rynku znajduje się również stosunkowo niewielki kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, początkowo zbudowany w stylu romańskim a następnie przebudowany w stylu barokowym. Poza wieżą mariacką nad Rynkiem góruje 70-metrowa Wieża Ratuszowa, dawna siedziba administracji miasta.

 

Oprócz zabytkowych obiektów znajdujących się na krakowskim Rynku, wiele ciekawych rzeczy turyści mogą zobaczyć także pod płytą Rynku. Muzeum w podziemiach Rynku zostało otwarte dla zwiedzających w 2010 roku. Wewnątrz, na powierzchni ok. 6 tys. metrów kwadratowych, znajduja się m. in. pozostałości osady przedlokacyjnej, tzw. Kramy Bogate, rekonstrukcja dwunastowiecznych warsztatów, czy średniowieczne bruki Sukiennic. Całość jest przedstawiona przy pomocy zaawansowanych technik multimedialnych. W podziemiach Rynku jest stała wystawa, a także organizowane są czasowe ekspozycje.

 

Zwiedziwszy krakowski Rynek Główny, który zawiera o wiele więcej atrakcji niż tu zostało opisane, możemy udać się ulicą Grodzką do południowej części Starego Miasta. Mijając wiele stylowych kamienic, obok których co chwilę przemykają zaczarowane dorożki, dochodzimy do Wawelu, dawnej siedziby królów polskich. Na wzgórzu wawelskim znajduje się Zamek Królewski oraz bazylika archikatedralna. Poza tym turyści mogą tam zobaczyć reprezentacyjne komnaty królewskie, skarbiec koronny, zbrojownię, kryptę wieszczów narodowych, słynny Dzwon Zygmunta oraz Smoczą Jamę.

 

To tylko niektóre przykłady spuścizny od poprzednich pokoleń. Kraków zachwyca ilością budynków, budowli i miejsc, które od wieków przyciągają turystów zarówno z kraju jak i zagranicy. Wystarczy tylko wymienić np. dzielnicę żydowską Kazimierz, starą część Podgórza, kopiec Kościuszki, ogród botaniczny, ogród zoologiczny. Miejscem najnowszej historii, do którego przybywają nie tylko turyści ale i pielgrzymi z całego świata jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tamtejszy kościół został konsekrowany w 2002 roku przez błogosławionego papieża Jana Pawła II, będącego uprzednio arcybiskupem metropolitą krakowskim.

 

Aby zwiedzić wszystkie zabytki Krakowa nie wystarczą trzy godziny ani nawet trzy dni. Ogrom i mnogość ciekawych miejsc zachęca więc do dłuższego pobytu w Krakowie. Wybierając się więc do tego wspaniałego królewskiego grodu skorzystajmy z szerokiej oferty hotelowej jaką to miasto dysponuje. Istnieją oferty noclegów na każdą kieszeń, zarówno klient zamożny i mniej majętny znajdzie coś dla siebie.

 

Powrót do spisu treści

 Polecane strony
Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org
Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk